duna pozorovateľňa vtáctva

 


Pozorovateľňa DUNA bola vytvorená v rámci projektu Experimental Wooden Climatic Chamber v programovom rámci EHP Slovensko, medzi partnerskýmiškolami architektúry- Fakultou architektúry STU v Bratislave a Bergen School of Architecture, v Bergene v Nórsku, počas 2 tvorivých, 2 realizačných workshopov a niekoľkých dobrovoľníckych dokončovacích brigád. Realizačná časť bola podporená aj výskumným projektom Interakcia človeka a dreva.

Stavba je umiestnená priamo na brehu Dunaja, na Hrušovskej zdrži, v extraviláne obce Kalinkovo, cca 18 km od Bratislavy, priamo na medzinárodnej cyklotrase pozdĺž Dunaja. Ponúka tak nielen miesto pre pozorovanie prírody, ale aj pre oddych počas cykloturistiky a vychádzok v tejto obľúbenej rekreačnej oblasti.

Pri navrhovaní študenti využili možnosť vytvoriť svojou architektúrou úplne nový verejný rekreačný priestor s optimálnou proporciou v rámci prírodnej scenérie a minimálnym narúšaním rázu krajiny, s najlepším možným výhľadom na vodné vtáctvo, či pozorovanie západu slnka, ako aj jeho východu z rannej hmly.

Stavba svojou koncepciou a tvarom vlny ponúka možnosť byť viac v privátnej zóne v jej interiéri a urobiť si pohodlie na vnútornej podeste s možnosťou byť pri pozorovaní v zákryte, a pri pobyte na jej vonkajšej podeste zas verejný priestor na oddych s panoramatickým výhľadom na okolie.

Stavba je skonštruovaná z lepených nosníkov z vodovzdornej preglejky, ktoré boli vztýčené na mriežke zo zemných vrutov a spevnené priečnymi nosníkmi a doskami. Táto nosná konštrukcia je pokrytá 3 vrstvami tenkých smrekových a jedľových lát. V súčasnosti je vrchná vrstva upravená ľanovou farbou s pigmentom teplá biela.

Študenti a všetci účastníci si tak precvičili nielen svoje tvorivé schopnosti a environmentálne cítenie, ale aj svoje praktické manuálne zručnosti pri práci s drevom.

Viac informácií o jednotlivých fázach vzniku pozorovateľne nájdete na www.watchamber.com


 

 


(c) 2019  BCDlab, dizajn stránky: Wanda Borysko